Zobacz szczegółowy program studiów stacjonarnych I stopnia:
PLAN STUDIÓW AKTUALNY OD 2020/21
OPIS PROGRAMU STUDIÓW I EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA ST I
HARMONOGRAM STUDIÓW ORAZ KARTY PRZEDMIOTÓW w programie SYLLABUS.PK
Zobacz szczegółowy program studiów stacjonarnych II stopnia:
OPIS PROGRAMU STUDIÓW I EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA ST II
HARMONOGRAM STUDIÓW ORAZ KARTY PRZEDMIOTÓW w programie SYLLABUS.PK
Przepisy szczegółowe do REGULAMINU STUDIÓW WYŻSZYCH
Zakres tematyczny podejmowanych prac dyplomowych jest bardzo zróżnicowany, dotyczy krajobrazu miejskiego i wiejskiego, chronionego i zdegradowanego, rezydencjalnego i nadrzecznego, ale też postindustrialnego, pofortecznego, czy przestrzeni publicznych i prywatnych. Wykonywane są projekty: rewaloryzacji terenów zieleni, rewitalizacji wsi, miast, miasteczek, rekultywacji terenów poprzemysłowych. Podejmowane są też zagadnienia planistyczne ze szczególnym uwzględnieniem problematyki krajobrazowej, widokowej oraz projekty planów zagospodarowania przestrzennego i planów ochrony np. dla parków narodowych czy krajobrazowych. Zagospodarowanie takich obiektów i terenów, jak m.in.: ogrody, parki, zieleń przyuliczna, skwery i zieleńce, tereny otwarte, zieleń towarzysząca obiektom usługowym, użyteczności publicznej czy kultu to chętnie realizowane tematy. Projektowane są układy zieleni w różnej skali – od niewielkich zieleńców, przez ogrody i parki, aż do założeń wielkoprzestrzennych. W zakres projektu wchodzą także projekty niewielkich obiektów kubaturowych, takich jak pawilony, altany, wiaty, wieże, kładki czy wyposażenia ogrodów zabaw. Tu dużą uwagę przywiązuje się zarówno do koncepcji – estetyki, funkcjonalności, bezpieczeństwa, ale także kompetencji inżynierskich, w tym m.in. rozwiązań techniczno-materiałowych. Dlatego projekt techniczny – rozwiązań szczegółowych, w tym także doboru i nasadzeń zieleni, stanowi istotny element każdego projektu dyplomowego.
Przykładowe tematy prac dyplomowych inżynierskich
Przykładowe tematy prac dyplomowych magisterskich
http://arch.pk.edu.pl/studenci/dyplomy/
CEL STUDIÓW
Celem Studium Podyplomowego jest poszerzanie i aktualizacja wiedzy na temat badań, ochrony, konserwacji, urządzania i pielęgnacji trenów zabytkowej zieleni o różnorodnej genezie, formie i funkcji.
Interdyscyplinarny program Studium, z zakresu szeroko rozumianego dziedzictwa sztuki ogrodowej i krajobrazu historycznego, obejmuje zagadnienia: roli zieleni dla dziedzictwa kulturowego i budowania tożsamości miejsca, historii sztuki ogrodowej, elementów architektury i urbanistyki, charakterystyki roślinność zabytkowej, konserwacji i rewaloryzacji zabytkowych obiektów krajobrazowych, zieleni na obszarach rewitalizowanych, badań zieleni zabytkowej, jej urządzania i pielęgnacji, prawnych uwarunkowań działań na obszarach zieleni historycznej i zasad sporządzania dokumentacji konserwatorskiej, a także ochrony i kształtowania krajobrazu w planowaniu przestrzennym.
BLOKI TEMATYCZNE
Zajęcia w postaci wykładów, ćwiczeń stacjonarnych i terenowych oraz seminariów terenowych, obejmują 6 główych bloków tematycznych: dziedzictwo kulturowe i tożsamość; historia sztuki ogrodowej, architektury i urbanistyki; konserwacji i rewaloryzacji zabytkowych założeń zieleni w układach historycznych; urządzanie i pielęgnacja trenów zielni zabytkowej; badania terenów zieleni historycznej; przyrodnicze podstawy dla działań na terenach zabytkowych; prawne uwarunkowania działań na terenach zieleni historycznej.
WYKŁADOWCY
Kadrę naukowo-dydaktyczną studiów stanowią wysoko kwalifikowani specjaliści z dziedziny architektury krajobrazu, historii ogrodów, konserwacji zielni, zabytków i urbanistyki, ochrony dziedzictwa kulturowego, reprezentujących wyższe uczelnie, instytucje naukowe i samorządowe, a także pracownie, biura projektowe i realizacyjne.
UCZESTNICY
Studia przeznaczone są dla osób chcących poszerzyć swoją wiedze i kfalifikacjie, których praca lub zainteresowania wiążą się z tematyką studiów (przedstawicieli urzędów miejskich, gmin i powiatów czy też prowdzących indywidualaną działność projektową), zwłasza dla architektów, architektów krajobrazu, konserwatorów, inżynierów i konstruktorów i innych kierunków pokrewnych.
Warunkiem podjęcia studiów jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich, dla architektów krajobrazu posiadanie dyplomu inżynierskiego.
LOKALIZACJA
Zajęcia obywają się w salach Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej (Kraków, ul. Warszawska 24) oraz w terenie.
CZAS TRWANIA
2 semestry, 175 godzin wykładów, ćwiczeń i seminariów w terenie. Zajęcia odbywają się w piątki po południu i w soboty, co dwa tygodnie.
ZALICZENIE
Zaliczanie studium odbywa się na podstawie zdanego egzaminu oraz obrony pracy dyplomowej.
KOSZT
Udział w studium jest odpłatny, łączny koszt 4700 zł (2 semestry) płatne w całości lub dwóch ratach.
REKRUTACJA
Rozpoczęcie rekrutacji każdego roku: 01.06, zakończenie 05.10. ogłoszenie wyników postępowania kwalifikacyjnego 10.10. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
KIEROWNIK STUDIUM
Prof. dr hab. inz. arch. Anna Mitkowska
Zastępca kierownika: dr hab inż. arch. Katarzyna Łakomy
Koordynator: dr inż. arch. kraj. Anna Steuer-Jurek
KONTAKT
Politechnika Krakowska, Instytut Architektury Krajobrazu [A-8],
Zakład Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych
ul. Warszawska 24, Kraków 31-155
tel. 692-045-168, 12 628 24 64, fax. 12 628 20 61
mail: zwuh@pk.edu.pl
https://www.facebook.com/Zieleń-w-układach-historycznych-Studia-podyplomowe-Politechnika-Krakowska-286135938460506/
https://www.facebook.com/InstytutA8
International Relations Office
M.Sc. in Landscape Architecture in English
Tylko my kształcimy Architektów Krajobrazu na Wydziale Architektury. Jesteśmy jedynym kierunkiem w kraju akredytowanym przez IFLA Europe - International Federation of Landscape Architects.
Zapraszamy na jubileuszową XXX międzynarodową konferencję
nt. Sustainable development goals in managing the cultural and historic landscape
która odbędzie się 19-20.10.2023 w Krakowie
w formule hybrydowej
Zapraszamy do publikacji badań w czasopiśmie Sustainability
ISSN 2071-1050 IF 3.889 , 100 pkt MNiSW)
w wydaniu specjalnym
pt. Resilient Cultural Landscapes—Methods, Applications and Patterns"
Termin przesyłania prac mija 30.11.2023 r.
Szczegóły nt. zeszytu specjalnego, wymogów redakcyjnych, sposobu przesyłania prac oraz kosztów znajdują się pod tym linkiem
Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami
z konferencji 2019, 2020, 2021
https://konferencjaogrodowa.pk.edu.pl/en/publications/
i wystąpieniami z poprzednich edycji
https://konferencjaogrodowa.pk.edu.pl/en/video-2/