Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji / Centrum Komunikacyjne Miasta Hrubieszowa / Hrubieszowski Dom z Klimatem

Opublikowano 01/25/2022 o 18:48


W związku z rozpoczęciem realizacji przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w partnerstwie z Gminą Miejską Hrubieszów projektu pn. „ROZWÓJ LOKALNY HRUBIESZOWA – OD PARTYCYPACJI DO REALIZACJI”, finansowanego w ramach Programu „Rozwój Lokalny” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 ZAPRASZAMY PRACOWNIKÓW I STUDENTÓW WA i WIL PK, w tym STUDENCKIE KOŁA NAUKOWE DO AKTYWNEJ WSPÓŁPRACY W PROJEKCIE


 

W ramach działań:

  • HCK – CENTRUM KOMUNIKACYJNE MIASTA HRUBIESZÓW » powstaną prace naukowo-badawcze i dydaktyczne wspierające rozwój i zwiększenie dostępności komunikacji publicznej w Hrubieszowie » w oparciu o wyniki warsztatów projektowych w Hrubieszowie i prac dyplomowych opracujemy koncepcję architektoniczną dla dworca autobusowego HUB Hrubieszów, który w ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” będzie zrealizowany !!!
  • HDK – HRUBIESZOWSKI DOM Z KLIMATEM » powstaną publikacje naukowe, w tym: monografie „Dom i ogród w krajobrazie Hrubieszowa” część I – „Historia, tradycja, duch miejsca” i część II – „Projektowanie w zgodzie z tradycją” oraz Katalog koncepcji modelowych domów i ogrodów „z klimatem”. Publikacje – oparte na kwerendzie i wyjazdach studialnych, praktykach studenckich, plenerach malarskich, pracach kół naukowych – przyczynią się do rejestracji i wskazania metod ochrony i konserwacji historycznej zabudowy mieszkalnej Hrubieszowa, w tym „Zinówki” – domu rodzinnego profesora Wydziału Architektury i hrubieszowianina – Wiktora Zina, wybitnego rysownika i znawcy historii architektury. Wskazanie potencjału dziedzictwa kulturowego domów hrubieszowskich przyczyni się do wzmocnienia poczucia dumy z własnej tradycji, tożsamości z miejscem i aktywizacji turystyki kulturowej. Katalog modelowych „Domów z Klimatem” – zaprojektowanych wspólnie przez pracowników i studentów Architektury i Architektury krajobrazu  WAPK, wykorzystujący wyniki prac naukowo-badawczych zawartych w monografiach, w oparciu o szkolenia prowadzone przez norweskich projektantów oraz wyniki ogólnopolskiego studenckiego konkursu architektonicznego – wskaże standardy architektoniczno-krajobrazowe do współczesnego projektowania i budowania „domów z klimatem”, tj. w zgodzie z lokalną tradycją i genius loci oraz zastosowaniem eko-technologii.
  • Wszystkie etapy prac będą podsumowane publikacjami i wystawami prac na PK i w Hrubieszowie.

 

Zainteresowanych współpracą zapraszamy na stronę » http://rozwojlokalny-hrubieszow.pk.edu.pl

i do kontaktu z koordynatorem projektu Izabelą Syktą z Katedry Architektury Krajobrazu WAPK (A-8) oraz współkoordynatorami:

  • HCK » Agnieszka Ozimek (A-8), Damian Poklewski-Koziełł (A-9), Mariusz Dudek (L-6)
  • HDK » Anna Staniewska (A-8), Dominika Strzałka-Rogal (A-1), Justyna Tarajko-Kowalska (A-5), Beata Makowska (A-7)
  • Jacek Konopacki (A-8), który zajmuje się stroną informacyjno-promocyjną projektu.