O projektach naszych studentów w Dzienniku Polskim

Opublikowano 10/07/2021 o 20:51


O projektach dla Młynówki Królewskiej wykonanych przez studentów II stopnia architektury krajobrazu WA PK pisano Dzienniku Polskim. Prace semestralne zostały wykonane w ramach współpracy: Partnerstwo dla Młynówki pod kierunkiem dr Miłosza Zielińskiego i dr Przemysława Kowalskiego. Na spotkaniu inauguracyjnym swoje projekty zaprezentowali: Zuzanna Cholewa, Aneta Zimnicka, Ewelina Gorycka, Katarzyna Majda oraz Karoli Zieliński. Gratulacje dla wszystkich zespołów oraz prowadzących.


Fragment artykułu "Kraków. Tak mógłby wyglądać park Młynówka Królewska. Swoje koncepcje przedstawili studenci Politechniki Krakowskej"

Inicjatorami "Partnerstwa dla Młynówki" byli radni dzielnicy V i VI - Agnieszka Wantuch i Stefan Suliński. Jak mówi w rozmowie z nami Suliński:

- Taki pomysł zrodził się w naszej głowie po rozmowach z mieszkańcami, którzy od lat proszą by coś z tą Młynówką zrobić. Szukaliśmy możliwości, kiedyś przypadkiem skontaktowałem się z prof. Janem Tadeuszem Dudą i dowiedziałem się, że on ma taki pomysł utworzenia szlaku zabytków techniki z okresu I RP i od tego się zaczęło - tłumaczy. Potem sprawy potoczyły się już szybko. Radni kontaktowali się bowiem z firmą Eurokreator, która skontaktowała się z kolei Politechniką Krakowską i radnym Włodzimierzem Pietrusem. Owocem tej współpracy była kierunkowa uchwała Rady Miasta z 16 grudnia 2020 roku, która rozkręciła całą inicjatywę - dodaje Suliński.

- Cieszę się, bo partnerstwo dla Młynówki to nie tylko dokument podpisany przez wiele stron, ale coś, co już się wydarzyło. Bo to właśnie dzięki współpracy mojej firmy z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, a także ogromnemu zaangażowaniu studentów, wykładowców, radnych oraz Urzędu Marszałkowskiego dzisiaj zobaczymy te koncepcje architektoniczno-krajobrazowe Parku Młynówka. Mam nadzieję, że nasze partnerstwo przełoży się również na to, że najlepsze pomysły zostaną zrealizowane - powiedział w trakcie wydarzenia Rafał Kunaszyk, Prezes firmy Eurokreator, która jest inicjatorem współpracy.

Zaznaczył również, że kolejnym krokiem będzie przejście od takiego małego partnerstwa do większego, które zakłada dołączenie kolejnych uczelni, szkół oraz innych podmiotów.

Po jego wystąpieniu nastąpiło krótkie wprowadzenie do prezentacji prac studenckich dotyczących zagospodarowania Młynówki. Przedstawili je: dr inż. arch. Miłosz Zieliński i dr inż. arch. Przemysław Kowalski z Katedry Arch. Krajobrazu na WA PK. Jak mogliśmy się dowiedzieć, koncepcje zostały przygotowane przez 18 studentów II stopnia architektury krajobrazu PK, którzy przygotowywali je w ramach przedmiotu "Założenia w krajobrazie otwartym" oraz 6 studentów zagranicznych.