dr inż. arch. Wojciech Bobek - Dlaczego architektura krajobrazu?

Opublikowano 07/01/2021 o 20:56


Dlaczego architektura krajobrazu? Rozpoczynamy nowy cykl, w którym specjaliści – dydaktycy, działacze, naukowcy i projektanci będą pisać o tym co czyni pracę z krajobrazem tak wyjątkową i satysfakcjonującą. Jak w tej ogromnej przestrzeni znaleźć własną drogę – przyjemną dla siebie, pożyteczną dla innych? Dziś - Absolwent nr 1 kierunku architektura krajobrazu – dr inż. arch. Wojciech Bobek.


Kiedy zdałem egzaminy wstępne na Wydział Architektury PK, zaproponowano mi wstęp na nowy kierunek Architektura Krajobrazu. Była to niewiadoma, ale organizowana z wielkim zapałem. Przez 5 lat studiów spotkałem wielu wspaniałych ludzi, którzy upewnili mnie, że architektura krajobrazu to nowe, większe możliwości. Początki były trudne, gdyż mało kto wiedział kim jest architekt krajobrazu i czym się zajmuje. Ale z czasem, z biegiem lat, wykonując ten zawód zasłużyłem sobie na szacunek ludzi z branży, a przede wszystkim z poza niej. Dlaczego? Bo rozwijam się w zakresach, w których inni fachowcy nie wiele wiedzą. Doradzam i nadzoruje, oceniam, projektuję zieleń, przestrzenie publiczne i staram się być partnerem, a nie tylko branżystą. Robię to co lubię, z pewnością się nie nudzę, mogę zmieniać pracę biurową na pracę terenową, diagnostykę roślin na projektowanie, przestrzenie publiczne na prywatne. Praca z żywym materiałem jakimi są rośliny i otoczenie ludzi, nie jest nudna i daje wiele satysfakcji. Kiedyś marzyłem by być architektem … Teraz cieszę się, że zostałem architektem krajobrazu.  

Perspektywy absolwenta kierunku Architektura Krajobrazu na WA PK? 

Jednym słowem: ogromne. Architekt krajobrazu wykształcony na WA PK, łączy w sobie cechy i umiejętności nie zawsze spotykane na rynku. Choć powszechnie myśli się, że absolwenci są przygotowani do projektowania zieleni, to jest to obraz wykrzywiony i niepełny. Jak pokazuje praktyka absolwenci świetnie odnajdują się w: projektowaniu wnętrz, tworzeniu wizualizacji, pracy w biurach architektonicznych, w pracowniach architektury krajobrazu, w wykonawstwie zieleni i terenów publicznych, prywatnych nieruchomości, w ocenie i diagnostyce stanu zieleni, w inwentaryzacjach, analizach, audytach, studiach, kwerendach. Są pracownikami wielu instytucji i urzędów takich jak wydziały ochrony środowiska i/lub zabytków, zarządy zieleni, nieruchomości, i inne. Pełnią główne funkcje w wielu instytucjach. Niezwykłą zaletą pracy w zawodzie architekta krajobrazu jest łatwy dostęp. Z powodu braku uprawnień, uprawniłem do wykonywania zawodu jest dyplom. Wielu absolwentów otwiera z powodzeniem własne pracownie czy firmy projektowo-wykonawcze tuż po zakończeniu studiów i prowadzi je z dużym powodzeniem. Praca architekta krajobrazu jest pasjonująca, gdyż ma wiele barw i odcieni, i każdy może znaleźć swoją ulubiona niszę w której będzie cenionym specjalistą! 

Tekst: Wojciech Bobek, zdjęcia: Katarzyna Łakomy 

#dlaczegoarchitekturakrajobrazu #architektkrajobrazu