Nagrody Miasta Krakowa 2016

Opublikowano 07/19/2018 o 19:09


Weronika Bogal i Adam Łyko oraz Michał Grzybowski, studenci Politechniki Krakowskiej otrzymali wyróżnienia w kategorii prace dyplomowe w tegorocznej edycji Nagród Miasta Krakowa, przyznawanych w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań, mających związek z miastem.


Weronika Bogal i Adam Łyko otrzymali wyróżnienie za pracę inżynierską „Muzeum Historii Podgórza i Obserwatorium Przyrody w kamieniołomie Liban w Krakowie” (promotor - prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka).


Michał Grzybowski za pracę inżynierską „Rewaloryzacja założenia parkowego przy Dworku Jana Matejki w Krzesławicach” (promotor - dr inż. arch. Katarzyna Łakomy).

 

Gala wręczenia Nagród odbyła się 25 listopada, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.


Nagroda Miasta Krakowa to wyróżnienie elitarne i wyjątkowe. Kolejne edycje tej nagrody składają się na swoistą kronikę, w której na przestrzeni wieków zapisywane są osiągnięcia najwybitniejszych obywateli tego miasta. W gronie uhonorowanych znajdują się wyłącznie osoby, których dorobek jest powszechnie znany i ceniony - artyści, uczeni u szczytu swoich możliwości twórczych i intelektualnych. (…) Cieszę się też, że Komisja nominowała tak liczne grono autorów wybitnych prac dyplomowych, ponieważ nie w każdej edycji przyznawane jest wyróżnienie w tej właśnie kategorii. Serdecznie dziękuję komisji za pracę, gratuluję autorom wyróżnionych prac dyplomowych i dziękuję znakomitym laureatom - dziękuję Państwu za bezcenny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury, w rozwój Krakowa - powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas gali.


Wśród laureatów tegorocznej edycji znaleźli się także Grzegorz Turnau, prof. Aleksander Skotnicki, Jerzy Illg - w kategorii kultura i sztuka, profesorowie Krzysztof Królas i Marek Stankiewicz oraz prof. Janusz K. Kozłowski -  w kategorii nauka i technika.


Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1530 r. Od roku 1994 nagrody przyznaje prezydent Krakowa, na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa, w następujących dziedzinach: kultura i sztukanauka i technikasport oraz za prace dyplomowe studentów.


Laureatami w ubiegłych latach byli m.in.: Jan Peszek, Michał Niezabitowski, Rafał Sonik, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz czy Zespół „Tygodnika Powszechnego”. Rok temu wyróżnieni zostali: Marian Dziędziel, prof. Jerzy Kucia, Bronisław Maj, Joanna Olczak-Ronikier oraz prof. Adam Wsiołkowski.

 

 

 

Na zdjęciach, Sala Obrad RMK, 25 listopada br.: 1) Michał Grzybowski z promotorem dr inż. arch. Katarzyną Łakomy. Pozostali laureaci z Politechniki byli nieobecni na gali, 2) zakończenie gali wręczenia Nagród Miasta Krakowa 2016 / fot. Jan Zych.