Polish English French German Russian Spanish

░▒▓█___Architektura Krajobrazu PK - SKN - Digital Landscape Architecture___█▓▒░

Pierwszego dnia marca 2012r odbyło się spotkanie założycielskie Studenckiego Koła Naukowego ‘Digital Landscape Architecture’.

Pomimo późnej pory, jak i niesprzyjającej pogody, w sali "N" wydziału architektury PK zgromadziło się ponad 40 osób. Podczas krótkiej prezentacji, która odbyła się na wstępie spotkania zostały pokrótce przedstawione możliwości, jakie dają nam techniki komputerowe w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu. Tym samym, wszyscy uczestnicy zostali zaznajomieni z głównymi obszarami działalności Koła.

Podczas zebrania przedstawiono postanowienia statutu, oraz poprzez głosowanie wybrano władze Koła. Prezesem został Mateusz Gurdak, jego zastępcą, pełniącym także obowiązki sekretarza Agnieszka Kasprzyk, a skarbnikiem Katarzyna Koryga. Rolę opiekuna koła pełni mgr inż. Jacek Konopacki.Poniżej prezentujemy blog, który jest prowadzony przez członków Studenckiego Koła Naukowego DLA. Publikowane na blogu artykuły stanowią doskonałe źródło informacji na temat najnowszych narzędzi cyfrowych i metod ich zastosowania w pracy architekta krajobrazu. Administratorem bloga i osobą odpowiedzialną za wybór publikacji jest prezes SKN DLA Mateusz Gurdak.

Zapraszamy do korzystania z  jedynego tego rodzaju

informatora dla Architektów Krajobrazu.Bieżące wydarzenia - działalność SKN DLA:

  • Render party - sobota 10.10 2012r. Digital Landscape ruszyło pełną parą!

Pierwsze spotkanie w tym semestrze przebiegło pod hasłem ‘burza mózgów’. Uczestnicy spotkania określili swoje oczekiwania co do podejmowanych działań przez koło. Dyskutowaliśmy jakiego rodzaju wyzwań się podejmiemy, w jaki sposób i kiedy będziemy się spotykać.

Z mnóstwa projektów przewidzianych do realizacji, na dobry początek wybraliśmy ten który zasługuje na najszybszą realizację.

Jaki to projekt? Naszym zdaniem bardzo FUNKCJONALNY!

Każdy z nas nie lubi tracić czasu na błądzenie po budynku WA PK w poszukiwaniu odpowiednich sal, pracowni i instytutów. Wielu z nas, nawet nie zdaje sobie sprawy co się kryje za dziesiątkami drzwi w korytarzach, a studenci zagraniczni błąkają się próbując znaleźć właściwe pomieszczenia. Wspólnie wpadliśmy więc na pomysł, opracowania schematu funkcjonalnego budynku Wydziału Architektury na ul. Warszawskiej. Plany budynku w postaci plansz, opisujące w czytelny graficznie sposób pomieszczenia wydziału zawisną wkrótce na każdym z pięter. Tak opracowane mapy posłużą także jako baza do opracowania interaktywnego planu wydziału, który zostanie umieszczony na stronie internetowej WA PK. W trosce o ujednolicenie wizerunku postanowiliśmy również zaprojektować szablon graficzny przewidziany do umieszczenia na drzwiach pomieszczeń oraz model breloka. Na zawieszce do kluczy znajdzie się numer sali (niejednokrotnie bardzo tajemniczy) oraz logo WA. Breloki w formie trójwymiarowych brył zostaną wydrukowane na drukarce 3D, do której mamy dostęp dzięki p. Jackowi opiekunowi Koła.

Nasz pierwszy projekt w tym semestrze rozpoczął się o godzinie 9 w sobotni poranek (godne podziwu!). Zamknięci w sali komputerowej Instytutu Architektury Krajobrazu, z dala od odgłosów wiertarek, podzieliliśmy się na zespoły. Każdy z nich miał do wykonania inne zadanie: trójwymiarowe modele poszczególnych pięter oraz ich wizualizację, opracowanie graficzne plansz, szablonów na drzwi oraz projekt breloczków do kluczy. Praca przebiegała w doskonałej atmosferze sprzyjającej kreatywnym rozwiązaniom. Nasze zmysły pobudzane do twórczej pracy muffinkami i ciastem upieczonym przez jedną z koleżanek, pracowały na pełnych obrotach aż do 21:00, kiedy to zakończyliśmy pierwszy etap projektu. Zdołaliśmy wspólnie wykonać mniej więcej połowę pracy, potrzebnej do wcielenia w życie naszych ambitnych pomysłów.  Oficjalna część spotkania przekształciła się po 21:00 we wspólny wypad do jednego ze wspaniałych krakowskich lokali.

Efekty naszej pracy będzie można podziwiać już wkrótce na stronie Instytutu Architektury Krajobrazu PK oraz (miejmy nadzieję) na korytarzach!

 

Obrazek powyżej przedstawia pierwszą roboczą, wspólnie wypracowaną koncepcje schematu funkcjonalnego budynku WA PK

redakcja (ZK i AK)

 


Wybrane prace wykonane w ramach zadania nr 1. z 16 kwietnia 2012r. - "rozgrzewka"


Zadanie nr 2. termin oddania 10 maja 2012r.

Zadanie polega na wykonaniu wizualizacj wnętrza parkowego z użyciem obiektów typu Proxy, tak jak było to pokazane na ostanim spotkaniu. Należy w scenie wykozystać minimum; 2 gatunki drzew, 2 gatunki roślinności niskiej typu; trawy, krzewy, oraz ułożyć ścieżkę z kamienia także używając proxy. W secnie ma się znaleźć minimum 1000 obiektów, np 500 drzew, 200 kęp trawy, 200 krzewów i 100 skał.

Zadanie wykonujemy indywidualnie.

Na forum SKN -  znajduje się bardzo dobry, 3 częściowy video-tutorial, który przygotował dla was Mateusz Gurdak.Zadanie nr 1. termin oddania 16 kwietnia 2012r.

Zadanie polega na stworzeniu jak najbardziej fotorealistycznych wizualizacji budynku wydziału architektury PK, wraz z otoczeniem. Należy wykonać dwa rendery z widokami ze wskazanych miejsc i o określonych parametrach (wyjaśnione na rysunku poniżej). Dodatkowo prace mają zawierać jeden nierealistyczny akcent, o charakterze humorystycznym. Zadanie wykonujemy grupami zgłoszonymi na ostatnim spotkaniu koła. Termin oddania to 16 kwietnia (czyli za trzy tygodnie). Za tydzień – 2 kwietnia, godzina 18:00, sala N „konsultacje” do zadania – czyli w gronie członków koła staramy się pomóc sobie nawzajem z problemami, które na pewno się pojawią podczas pracy.

Narzędzia jakich użyjecie do wykonania zadania są dowolne, ale praca obowiązkowo ma opierać się na modelu 3d (preferowany ACAD 3dMax), na który składa się co najmniej budynek Wydziału Architektury PK (reszta może być fotomontażem np. w Photoshopie czy Gimpie).Zachęcamy jednak do wykonania jak największej ilości elementów sceny w 3d.


Zadanie ma na celu:


> rozgrzewkę zanim ruszymy w naprawę ciekawą i pewnie trudną tematykę,

 

> sprawdzenie aktualnego poziomu umiejętności wykorzystania narzędzi 2d i 3d oraz inwencji twórczej (żebyśmy wiedzieli, za co mamy się zabrać na początku),

 

 

> nauczenie się czegoś nowego (najlepsze prace zostaną szczegółowo omówione, z pokazaniem krok po kroku, jak osiągnięto określone efekty).

 

 


Liczy się przede wszystkim próba zmierzenia się z tematem i dążenie do osiągnięcia jak największego realizmu. Bardzo ważny jest też pomysł. Wizualizacje mają mieć w sobie coś z żartu, gdzie na pierwszy rzut oka wszystko jest zwyczajne, a po wpatrzeniu okazuje się, że autor przedstawił rzeczywistość w nieco zaskakujący sposób.

 

 


Digital Landscape Architecture

Forum Koła Naukowego www.dla.pun.pl

| + -
*

Instytut Architektury Krajobrazu

ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków 
tel.: (+48-12) 6282469
tel/fax: (+48-12) 6282061
e-mail: a-8@pk.edu.pl

administracja: pokój 8                  Budynek Wydziału Architektury

Grażyna Szefer

Dorota Ciesielska-Melnyczuk

> Biblioteka PK

> Wydawnictwo PK

> Prawo Uczelniane